Nie będzie funduszy z Unii dla lotniska w Babimoście

Komisja Europejska nie zgodziła się by 20 mln zł z Krajowej Rezerwy Wykonania zostało przeznaczone na lotnisko w Babimoście. Mimo tego województwo sfinansuje prace z własnych środków.

Zarząd województwa lubuskiego zdecydował o wycofaniu środków Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na inwestycje w Babimoście. Zastrzeżenia do projektu miała Komisja Europejska. Zaplanowane prace województwo sfinansuje z własnych funduszy.

Unia Europejska miała wątpliwości co do możliwości zrealizowania inwestycji lotniska Zielona Góra w Babimoście w terminie.

– W związku z ograniczeniami czasowymi dotyczącymi bieżącej perspektywy finansowej UE czyli okresu programowania 2007 – 2013, Komisja Europejska zaproponowała przesunięcie środków zaplanowanych na realizację zadań, związanych z rozwojem portu lotniczego, na inny obszar wsparcia Programu – mówi Małgorzata Dulat, rzecznik prasowy województwa lubuskiego.

Tłumaczy, że wszystkie środki musiały być zakontraktowane do końca okresu budżetowego, a inwestycja na lotnisku w Babimoście jest dopiero na etapie przygotowania.

Fundusze, które miały być przeznaczone m.in. na rozbudowę terminalu portu lotniczego, zostały na zakup taboru kolejowego. Ponad 3,7 mln euro (ok. 20 mln zł), wraz z poprzednio zapisanymi 20 mln zł, pozwoli na zakup łącznie 5 szynobusów.

Facebook Twitter

Michał Obiegło

Założyciel i redaktor naczelny serwisu infoGorzow.com . Student dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim na specjalizacji dziennikarstwo online. Odbywał staże m. in w "Dzienniku Gazecie Prawnej", "Wprost" i "Warsaw Business Journal" . Miłośnik Gorzowa.