Dodatkowe 20 mln zł na szynobusy kosztem lotniska

Zakup dodatkowych szynobusów z LRPO możliwy będzie dzięki przesunięciu środków przeznaczonych na lotnisko w Babimoście.

Zakup dodatkowych szynobusów zostanie sfinansowany przez województwo, w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego, z puli 200 mln zł tzw. bonusa. Pociągi zostaną kupione kosztem inwestycji na lotnisku w Babimoście, do których zastrzeżenia miała Komisja Europejska.

Kwota 20 mln zł na nowe szynobusy to efekt zmian dokonanych w Priorytecie I w ramach działania 1.1. Poprawy stanu infrastruktury transportowej w regionie. Środki pochodzą z przesunięcia środków przeznaczonych na lotnisko w Babimoście.

Decyzja o przesunięciu to wynik zastrzeżeń Komisji Europejskiej ws. wydatkowania środków na rozbudowę infrastruktury portu lotniczego Zielona Góra. Z tego powodu planowane wcześniej zadania zostaną sfinansowane z budżetu województwa lubuskiego.

– Dalsze negocjacje z Komisją Europejską bardzo wydłużyłyby proces przekazania tych pieniędzy dla lubuskich beneficjentów – tłumaczyła marszałek Elżbieta Polak na antenie Radia Zachód.

Łącznie na poprawę stanu taboru kolejowego w województwie przeznaczonych zostanie 40 mln zł z Krajowej Rezerwy Wykonawczej.

Koszt zakupu dwóch szynobusów SA134, wyprodukowanych przez ZNTK Mińsk Mazowiecki w przetargu z 2010 r., wyniósł ok. 16 mln zł.

Facebook Twitter

Michał Obiegło

Założyciel i redaktor naczelny serwisu infoGorzow.com . Student dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim na specjalizacji dziennikarstwo online. Odbywał staże m. in w "Dzienniku Gazecie Prawnej", "Wprost" i "Warsaw Business Journal" . Miłośnik Gorzowa.