Czy potrzebne są kamery w tramwajach?

Odpowiedź na to pytanie wydaje się dość oczywista obserwując poziom dewastacji w gorzowskich tramwajach. Dlaczego więc wciąż żaden z ponad 30 wagonów tramwajowych będących na stanie Miejskiego Zakładu Komunikacji w Gorzowie nie posiada monitoringu?

Czy w gorzowskich tramwajach potrzebny jest monitoring? Na zdjęciu zdewastowany wagon tramwaju typu 105n.

Efekty prac pseudo-graficiarzy można zaobserwować chyba w każdym tramwaju, zwłaszcza w drugich wagonach składów typu Konstal 105N, gdzie nie ma motorniczego. Wtedy wandalom nie przeszkadzają nawet siedzący pasażerowie, używają przy tym wszystkiego co mają pod ręką, od korektorów i sprayów, po ostre narzędzia pozwalające wyryć napisy na szybach pojazdu.

Monitoring nie tylko zwiększyłby bezpieczeństwo podróżnych, ma także szereg innych zalet. Poza wspomnianym podstawowym zastosowaniem powoduje, iż potencjalni wandale kilkakrotnie zastanowią się, zanim przystąpią do dzieła zniszczenia tramwaju.

Oko kamery rejestruje nie tylko to, co dzieje się wewnątrz pojazdu, ale także na zewnątrz. Często jest pomocne przy ustalaniu zdarzeń drogowych z udziałem pojazdów komunikacji miejskiej. Jednak niejednokrotnie obraz z kamer pomocny był policji w ustalaniu sprawców zdarzeń drogowych, w których owe pojazdy nie uczestniczyły. Najgłośniejszym takim wydarzeniem było potrącenie kobiety na przejściu dla pieszych, nagrane przez kamerę autobusu stojącego na przystanku.

Dlaczego więc, pomimo tylu zalet monitoringu wizyjnego, Miejski Zakład Komunikacji w Gorzowie nie zdecydował się na montaż tych urządzeń w tramwajach? Zwłaszcza, że w chwili obecnej cały tabor autobusowy jest w nie wyposażony.

Koszt zakupu jednego kompletnego zestawu to kilkanaście tysięcy złotych, w zależności od wybranej opcji i ilości kamer. Czy w takim razie jest to duża kwota za bezpieczeństwo pasażerów i utrzymanie wnętrz pojazdów w należytym stanie?

W przypadku Miejskiego Zakładu Komunikacji, instalacja monitoringu w tramwajach nie musi oznaczać wcale dużych kosztów. W ostatnich latach wycofano z eksploatacji kilkanaście sztuk autobusów marki Jelcz 120M i 120MM/2, które posiadały zainstalowany monitoring. Przed sprzedażą systemy te zostały wymontowane z pojazdów. Czy mogą więc trafić one chociaż do części tramwajów?

Część kamer z wycofanych pojazdów została zainstalowana w niektórych autobusach – tych, w których monitoring montowany był jako jeden z pierwszych i które posiadały tylko trzy kamery.

Jest jednak światełko w tunelu, jak informuje Marcin Pejski, rzecznik MZK, planowane jest uruchomienie na próbę monitoringu w dwóch tramwajach. Dotyczy to wagonów sprowadzonych w kwietniu z muzeum w Amsderdamie. Cały system monitoringu będzie pochodził z wycofanych w ostatnim czasie autobusów. Po dostawie nowych autobusów w roku bieżącym, planuje się wycofanie z ruchu kolejnych sześciu starszych pojazdów, wyposażonych w pełny system monitoringu wizyjnego. Być może wtedy kolejne tramwaje będą mogły spoglądać na nas okiem kamery.

Facebook Twitter
Tagi:

www.komunikacja.org

Autor jest gorzowskim miłośnikiem transportu oraz fotografii. Prowadzi popularny serwis internetowy poświęcony gorzowskiej komunikacji miejskiej www.komunikacja.org.