Piłsudski w towarzystwie Witosa

W Gorzowie powstanie pomnik Wincentego Witosa. Monument, który będzie postawiony na placu u zbiegu ulic Cichońskiego, Warszawskiej i Teatralnej, jest inicjatywą Komitetu Społecznego Budowy Pomnika Wincentego Witosa.

Pomnik Wincentego Witosa, będzie kolejnym, po Józefie Piłsudskim, monumentem upamiętniającym polskich działaczy okresu XX-lecia międzywojennego.

Ekipa budowlana już w przyszłym tygodniu rozpocznie wstępne prace. Odsłonięcie nastąpi 12 czerwca podczas wojewódzkich obchodów PSL. Koszt wykonania pomnika nie jest jeszcze znany.

Po wybudowaniu pomnik zostanie przekazany na rzecz miasta. Pomnik stawiany jest z okazji przypadającej w tym roku 66 rocznicy śmierci Wincentego Witosa i 66 rocznicy przyłączenia ziem zachodnich do Polski.

– Myśleliśmy również o lokalizacji przy Empiku, ale ten teren jest zbyt uzbrojony, a planowany jest tam remont układu dróg. Braliśmy pod uwagę także Park Górczyńki, ale przewodnicy PTTK odradzali to miejsce, twierdząc, że powinno to być blisko centrum – mówi Kazimierz Suproniuk, jeden z inicjatorów z Komitetu Społecznego Budowy Pomnika Wincentego Witosa.

>>>Zobacz też:Gorzów wzbogaci się o nowy pomnik

Wincenty Witos był premierem rządu II Rzeczypospolitej i przywódcą ruchu chłopskiego.

Będzie to kolejny pomnika wielkich działaczy XX-lecia międzywojennego po Józefie Piłsudskim.

Jeszcze w tym roku planowane jest postawienie pomnika Marii Skłodowskiej Curie na placu przed II Liceum Ogólnokształcącym imienia słynnej polskiej badaczki.

W Gorzowie znajduje się teraz kilkanaście pomników, z czego część powstało w ramach inicjatyw społecznych komitetów. Wśród nich: Adam Mickiewicz, Jan Paweł II, biskup Wilhelm Pluta, Szymon Gięty, Paweł Zacharek, Edward Jancarz, malarze Jan Korcz i Ernst Henseler oraz Bronisława Wajs-Papusza.

Facebook Twitter

Michał Obiegło

Założyciel i redaktor naczelny serwisu infoGorzow.com . Student dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim na specjalizacji dziennikarstwo online. Odbywał staże m. in w "Dzienniku Gazecie Prawnej", "Wprost" i "Warsaw Business Journal" . Miłośnik Gorzowa.