Michał Obiegło: Filharmonia Gorzowska to tylko wisieńka na torcie osiągnieć Tadeusza Jędrzejczaka

Już za tydzień otwarcie Filharmonii Gorzowskiej. Prezydent Jędrzejczak i grupa jego wiernych zwolenników, słusznie chwali się budową okazałego obiektu. Centrum Edukacji Artystycznej, a właściwie Filharmonia Gorzowska to ukoronowanie już trzynastoletnich owocnych rządów Tadeusza Jędrzejczaka.

Lista osiągnięć prezydenta Gorzowa jest niezwykle długa. Dzięki jego inwencji i zaradności powstała Dominanta Infoglob, która pięknie komponuje się z otoczeniem zabytkowego spichlerza. Ten prężny obiekt handlowo-usługowy z górująca nad panoramą Gorzowa wieżą widokową został nawet dostrzeżony w Polsce. Stąd zaszczytna nagroda architektoniczna.

To jednak dopiero wstęp. Prawdziwym kunsztem myśli strategicznej prezydenta i jego sztabu fachowców jest kładka nad ulicą Słowiańską. Tutaj Tadeusz Jędrzejczak wzniósł się na wyżyny wyobraźni. Budowa kładki w odległości 100 m od przejść dla pieszych było nie lada wizjonerstwem. Dzięki wstawiennictwu prezydenta bezpieczne przejście nad jezdnią  zapewnione mają teraz wiewiórki. Co ważne, postawiona za łącznie prawie 1,5 mln zł kładka żyje w symbiozie z naturą, gdyż zbudowana jest z drewna bongossi. O tym z dumą informowała na spacerze z dziennikarzami, Urszula Stolarska, ówczesna think-tank i watchdog miejskich inwestycji w jednym.

Fillharmonia Gorzowska, dzięki której Gorzów może pochwalić się najdroższym fotelem w Polsce – 160 tys. zł to tylko jedno z wielu osiągnięć ostatnich 13 lat prezydenta Jędrzejczaka .

Tadeusz Jędrzejczak trzyma się z dala od bezowocnego konfliktu pisowsko-platformerskiego. Jest wizjonerem i żyje przyszłością. Nastawienie na to co będzie widać doskonale w koncepcjach architektonicznych, które dumnie prezentują się pod Dominantą. Jedną z bardziej futurystycznych są tzw. planty gorzowskie. Wizja architektoniczna zakłada ożywienia skweru na Jagiełły przez montaż elementów szklanych do zabytkowego muru obronnego oraz przekształcenie terenów zielonych w kolorowy plac zabaw. Nietuzinkowy pomysł ma szansę na ściągnięcie do miasta inwestorów i turystów.

Pełen osiągnięć jest również Tadeusz Jędrzejczak w dziedzinie budowy i renowacji fontann. Szczególnie wartym uwagi jest remont fontanny Pauckscha na pl. Katedralnym. Jak zwykle do sprawy władza podeszła z szacunkiem godnym zabytku, choć fontanna oficjalnie w rejestrze zabytków nie widnieje. Staranny remont kończy się po 18  miesiącach ciężkiej pracy. Warto wspomnieć, iż po konsultacjach społecznych prezydent postanowił nawet pozostawić piaskowiec, a także po dogłębnym półrocznym namyśle zdecydował o niebudowaniu pod fontanną przeciekających wcześniej toalet. Mało tego. Dzięki remontowi gorzowianie przez niemal rok mieli niepowtarzalną okazję obserwować strukturę geologiczną placu Katedralnego. Prezydent to jednak nie tylko serce, ale i rozum. W czasie otwartej wystawy geologicznej dziury po katedrze, płot służył w tym czasie za powierzchnię reklamową. I kto powiedział, że nie można być jednocześnie zaradnym i romantycznym?

Już wkrótce zmęczeni upałami gorzowianie zapragną ochłody. Tadeusz Jędrzejczak jak zwykle przewidział i tę okoliczność. Mieszkańcy będą mogli nacieszyć swoje oczy fontannami na Warcie. Pomysł nie byle jaki, bo przywieziony wprost z południowej Francji, gdzie prezydent ma w zwyczaju spędzać urlopy. Dzięki usytuowaniu wodotrysków na środku rzeki zredukowano do minimum niebezpieczeństwo wchodzenia podchmielonych mieszkańców. Dzięki zdolnościom przewidywania Tadeusza Jędrzejczaka nie będą potrzebne komunikaty o zakazie kąpieli w fontannie, gdyż śmiałkowie najpierw musieliby pokonać prąd Warty. Miejmy nadzieję, iż wizji prezydenta nie zniweczą tylko statki i kajakarze.

Wizjonerstwo i myślenie o przyszłości nie przekreśla jednak szacunku do przeszłości. Tadeusz Jędrzejczak, jako historyk z wykształcenia, ma upodobanie do starych pojazdów, szczególnie tramwajów. Dzięki staraniom prezydenta gorzowskie tramwaje to prawdziwe zabytki na torach. Niedawno tabor powiększył się nawet o dwa kolejne pojazdy wprost z muzeum w Amsterdamie.

Na co dzień jednak Tadeusz Jędrzejczak pozostawia historyczne sentymenty na boku i jeździ niedawno zakupioną, służbową Skodą SuperB.

Facebook Twitter

Michał Obiegło

Założyciel i redaktor naczelny serwisu infoGorzow.com . Student dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim na specjalizacji dziennikarstwo online. Odbywał staże m. in w "Dzienniku Gazecie Prawnej", "Wprost" i "Warsaw Business Journal" . Miłośnik Gorzowa.