Już kilkadziesiąt automatów w autobusach

Pierwsze 27 automatów do sprzedaży biletów zostało już zamontowanych w autobusach w Gorzowie.  Montaż rozpoczęto od najnowszych pojazdów MZK Gorzów marki  Solaris. Ich uruchomienie planowane jest na kolejny tydzień, pierwszy bilet będzie można wydrukować 9 maja.

Już 27 autobusów w Gorzowie wyposażonych jest w automaty biletowe. Pierwsze z nich zaczną działać 9 maja.

Przetarg, który wygrała firmy PIXEL sp. z o.o., opiewa na kwotę 3,8 mln zł i  zakłada dostarczenie 120 sztuk automatów do sprzedaży biletów oraz montaż 105 sztuk w autobusach i tramwajach (wykaz pojazdów wraz z ilością automatów biletowych znajduje się poniżej).

Automaty biletowe przyjmują monety w siedmiu nominałach: 5, 10, 20, 50 groszy i 1, 2, 5 złotych oraz wydają resztę. Informacje dla pasażerów są wyświetlane na ekranie LCD. Pasażer wybiera żądany bilet za pomocą przycisków rozmieszczonych dookoła ekranu. Istnieje możliwość sprzedaży kilku biletów podczas jednej operacji. Po wrzuceniu odpowiedniej kwoty drukarka automatu drukuje bilet, który pasażer może odebrać wraz z resztą, w pojemniku w dolnej części automatu.

Urządzenie może pracować samodzielnie lub współpracować z komputerem pokładowym jako element systemu biletowego. Automat jest odporny na uszkodzenia mechaniczne i ingerencję z zewnątrz. Obudowa wykonana jest ze stali nierdzewnej, zabezpieczona specjalnymi systemami zamków i kodami dostępu. Możliwe jest otrzymywanie statystyk i danych dotyczących sprzedaży biletów – ich ilości, rodzaju, czasu oraz pojazdu, w jakim zostały zakupione. Wykonywane są wydruki kontrolne, serwisowe i te niezbędne do przeprowadzania rozliczeń finansowych.

Łącznie zamontowanych zostanie 105 automatów biletowych, 15 sztuk zostanie w ramach rezerwy sprzętowej na wypadek awarii. Cały system powinien zacząć funkcjonować w lipcu, wtedy to każdy pojazd poruszający się po naszym mieście będzie wyposażony w takie urządzenie.

Zakup ten został dokonany w ramach projektu „Zintegrowany system komunikacji publicznej miasta Gorzowa Wlkp. II etap”. Połowa środków na zakup automatów biletowych, 75 nowych wiat przystankowych oraz 11 nowych autobusów pochodzi ze środków Unii Europejskiej.

Wykaz pojazdów w których zamontowane zostaną automaty do sprzedaży biletów:

Autobusy:
– Solaris Urbino12 – 27 sztuk
– MAN NL202 – 28 sztuk
– MAN NG313 – 3 sztuki
– MAN NL313 – 2 sztuki
– MAN NM192 – 2 sztuki
– MAN NM223 – 2 sztuki

Tramwaje:
– Konstal 105N/105Na – 16 sztuk
– 6ZGTW – 7 sztuk (po 2 automaty w wozie, łącznie 14 automatów)
– 6EGTW – 11 sztuk

Facebook Twitter
Tagi:

www.komunikacja.org

Autor jest gorzowskim miłośnikiem transportu oraz fotografii. Prowadzi popularny serwis internetowy poświęcony gorzowskiej komunikacji miejskiej www.komunikacja.org.