Burzą stare kamienice na Zawarciu

Zakład Gospodarki Mieszkaniowej planuje zburzenie kilku starych kamienic na gorzowskim Zawarciu, przy ul. Wał Okrężny i Wawrzyniaka. Dyrektor ZGM tłumaczy, że są w złym stanie oraz, że planowany jest tam budynek nowego Urzędu Miejskiego.

Wyburzone mają zostać kamienice przy ul. Wał Okrężny, gdzie prezydent Tadeusz Jędrzejczak planuje zbudować nowa siedzibę Urzędu Miejskiego.

– Pierwszym kryterium był stan techniczny. W przypadku Wału Okrężnego sytuacja jest złożona. Zarówno te kamienice są w znacznym zużyciu. Wiadomo, że na Wale Okrężnym planowana jest budowa Urzędu Miasta, a te parcele mają iść właśnie na ten cel – mówiła na antenie RMG Maria Góralczyk-Krawczyk, dyrektor ZGM.

Dyrektor wyjaśniała także problemowy z łazienkami w budynku. Niestety nie udało się nam dowiedzieć czy brano pod uwagę remont budynków, które mają być zburzone.


Stawianie przed faktem dokonanym

Wspomniany przez panią dyrektor pomysł budowy nowej siedziby Urzędu Miasta to koncepcja Tadeusza Jędrzejczaka. Budynek ze szkła i stali miałby stanąć przy ul. Wał Okrężny.  Jego koszt w 2007 r. szacowano na ok 120 mln zł. Pomysł do tej pory nie ma jednak poparcia większości radnych.

>>>Zobacz też: Prezydent chce sprzedać były ratusz

Co więcej sytuacja budżetowa Gorzowa nie pozwala na realizację tego zadania w najbliższej przyszłości. Do 2024 r. Gorzów będzie spłacał rocznie
ok. 20 – 30 mln zł rat kredytów, a w planach tej kadencji są kosztowne inwestycje m.in. remont ul. Kostrzyńskiej oraz budowa hali sportowej. Na wymianę czeka również tabor tramwajowy, którego średnia wieku wynosi ok. 40 lat.

Dlaczego więc dyrektor ZGM użyła argumentu budowy siedziby Urzędu Miejskiego, skoro jego realizacja w tym momencie wydaje się bardzo mało prawdopodobna? Takie pytanie wysłaliśmy do ZGM i postaramy się jutro opublikować odpowiedź.

Facebook Twitter

Michał Obiegło

Założyciel i redaktor naczelny serwisu infoGorzow.com . Student dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim na specjalizacji dziennikarstwo online. Odbywał staże m. in w "Dzienniku Gazecie Prawnej", "Wprost" i "Warsaw Business Journal" . Miłośnik Gorzowa.