Delegaci ONZ obradują w Gorzowie

Uczniowie z Polski, Niemiec, Ukrainy i Włoch od wczoraj uczestniczą w siódmej edycji symulacji sesji Organizacji Narodów Zjednoczonych PUSZMUN w I LO im. Tadeusz Kościuszki w Gorzowie.

Reprezentacje kilkunastu szkól omawiają m. in. zagrożenie związane z terroryzmem i łamaniem praw człowieka. W role delegatów państw członkowskich ONZ wcielili się przedstawiciele sześciu szkół z Gorzowa oraz siedmiu spoza. W obradach biorą udział również absolwenci szkół wyższych z Poznania i Wrocławia.

- Uczniowie świetnie się bawią i nawet w wolnych chwilach rozmawiają po angielsku. Wczoraj przeżyliśmy mieliśmy nawet symulację ataku terrorystycznego, co podniosło temperaturę obrad. Jutro najważniejszy punkt, Zgromadzenie Ogólne, gdzie w trakcie głosowania zdecydowany zostanie ostateczny kształt rezolucji – mówi Ewa Olczak, jedna organizatorów PUSZMUN-u.

Delegacje pracują podzielone w dwóch komitetach. Członkowie Komitetu Politycznego pracują nad rezolucją mającą zapobiegać nielegalnemu handlowi bronią, a Komitetu Praw Człowieka zastanawiają się jak zapobiegać łamaniu praw człowieka, gdy jest ono powodowane lokalnymi tradycjami.

Projekty rezolucji, po formalnych obradach i nieformalnym lobby, zostaną przyjęte w sobotę przez Zgromadzenie Ogólne.

W obradach bierze udział 58 dwuosobowych delegacji. Prócz organizatora I LO, uczestniczy jeszcze kilkanaście szkół.

Dwie z Niemiec - Rheingau-Oberschule  Schulfarm Insel Scharfenberg- obie z Berlina. Z Włoch przyjechali uczniowie Liceo Scientifico E. Fermi z Nuoro i Liceo Clasico Canopoleno z Sassari. Ukrainę reprezentuje Volyn Military Lyceum z Łucka,Z Polski: IV LO im. Kazimierza Wielkiego z Bydgoszczy, LO im. Marii Sadzewiczowej z Łochowej, Zespołu Szkół Budowlanych m. Kazimierza Wielkiego z Radomia

Gorzowskie szkoły reprezentują następujące placówki z II LO im. Marii Skłodowskiej-Curie, IV LO im Tadeusza Kotarbińskiego, Zespół Szkół Ekonomicznych, Zespół Szkół Elektrycznych, Zespół Szkół Elektrycznych oraz Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących.

W obradach uczestniczą również trzy uczelnie wyższe: Uniwersytet Przyrodniczy z Poznania, Politechnika Wrocławska i Uniwersytet Wrocławski.

W murach II Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Curie-Skłodowskiej w dniach 6-8 kwietnia odbędzie się kolejna symulacji ONZ o nazwie POLMUN.

Facebook Twitter
Tagi:

Michał Obiegło

Założyciel i redaktor naczelny serwisu infoGorzow.com . Student dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim na specjalizacji dziennikarstwo online. Odbywał staże m. in w "Dzienniku Gazecie Prawnej", "Wprost" i "Warsaw Business Journal" . Miłośnik Gorzowa.